TİLKİŞEN

Kedirgen otu daha çok ege bölgesinde tanınan yabani kuşkonmaz otudur. Tilkişen ve sarmaşık olarak DA bilinir.Tilkişen’in Fethiye’de ki adı Dilkemendir. özellikle ege bölgesinin dik yamaçlarında kendiliğinden yetişen toplaması oldukça güç bir bitkidir. yumurtalı kedirgen ege bölgesinde en çok tercih edilen kedirgen yemeğidir.. aynı zamanda kedirgen otunun kavurması ve salatası da yapılmaktadır.

Birçok hastalığa karşı panzehir olarak bilinen kedirgenin, kış döneminden bahar dönemine geçişte Vücudun hastalıklara karşı korunmasına katkı sağladı belirtiliyor. Aydın ve çevresinde oldukça çok talep gören kedirgen otu aynı zamanda Aydın ilinin kırsal kesiminde oturan bir çok insanın geçim kaynağıdır.

iki çeşidi vardır;

1–Dilfilcan: Sürgün uçları yapraksızdır. Rengi kahverengidir.Bitkisi yeşil ince ve dikenlidir.
2-Sarmaşık: Sürgünleri ileri derecede olgunlaştığında yaprakları çıkar. Rengi yeşil tonlarıdır. Dere kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir
Her ikisi de yaygın olarak tavada yumurtalı yemek olarak ve ayrıca sulu çorbası da yapılarak tüketilir.
Tilkişen dikenli olan çalısının köklerinden bahar aylarında çıkar. Eğer koparılmazlarsa çıkan bu filizler de çalı formunu alırlar. Taze olan filizler (tilkişen) toplanarak yenilebilir.Üşütmeye karşı tilkişen kaynatılıp suyu içildiğinde üşütmeye iyi geldiği, dikenli çalı kısmının kaynatılıp suyunda banyo yapıldığında da alerjiye iyi geldiği söyleniyor.

Tilkisen
Tilkisen