KENKER

Bodrum ve çevresinde sofraları süsleyen bir başka doğal lezzet ise “Kenker” diğer bilinen adıyla Şevketibostan.

Lezzetini kuzu etine değişmem denen bu lezzetli doğal ot Bodrum’un doğal kalmış bir çok tepesinde ve dağında bulunabiliyor. Bodrum’un seyir manzarası güzel noktalarından biri olan, doğa ve tarihin buluştuğu Göktepe’de de bir çok doğal lezzet ile birlikte Kenker toplayan vatandaşlar, Kenker ile etli-nohutlu yemeğin lezzetli olduğunu söylediler.

Kenker’in dışında Tilkişen’de toplayan vatandaşlar bir Anadolu Hazinesi olan kenker’in faydalarını saymakla da bitiremiyor.

ANADOLU HAZİNESİ…

Kenker, Kenger, Şevketibostan, ve bazı farklı yöresel adları bulunan bu doğal lezzetin, 1organik.com’dan alınan diğer bilgileri ise şu şekilde ;

“Kengerin Faydaları ve Kenger Yemekleri yazımızda; bir Anadolu hazinesini paylaşıyoruz. Faydaları kadar yemekleri ile de dikkat çekiyor.

Kenger (Gundelia tournefortii), papatyagillerden, 70-80 cm boylanabilen, tüylü, dikenli, sütlü çok yıllık otsu bitkidir. Sakız otu ismiyle de bilinir ve köklerinden kenger sakızı elde edilir. Ege yöresinde ise kahvesi yapılmaktadır. Kenger yemekleri bazı yörelerde oldukça meşhurdur.

Kenger Nedir? Kenger Nerede Yetişir?

Kenger Otu, derimsi yapraklı, damarlı, beyazımsı tüylüdür ve gövde yaprakları sapsızdır. Kırmızı mor arası çiçekleri vardır. Ülkemizin hemen her yerinde yüksek kesimlerde yetişir. Türkiye’de yetiştiği yerler: İç Anadolu ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgelerinde yetişir. Ama en çok yemeklerinin ve salatalarının tüketildiği yer Ege bölgesidir. Kenger Otu turşu şeklinde basılıp daha çok doğu illerimizde turşu şeklinde tüketilir.

Kengerin Faydaları Neler?

Kramp çözücüdür ve migrene karşı faydalı olduğu söylenir. Sindirim sistemine iyi gelmektedir. Sinirleri güçlendirir ve kanı temizler. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.  Kenger sakızı dişleri temizlemekte ve diş etlerini kuvvetlendirmektedir. Kenger Bitkisi özellikle karaciğer organı için çok faydalıdır. Karaciğer yağlanmasına tavsiye edilmektedir.

Halk kültüründe Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında,  iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesi taşlarının düşürülmesinde, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlarda kullanılıyor. Ayrıca şeker hastalarına dahi  iyi geldiğine dair inanışlar var. Aslında kenger, kıtlık zamanlarının vazgeçilmez; sebzesi, yemeği, sakızı ve kahvesi yapılan bitkisidir. Kenger sakızı ve kahvesi Anadolu’ya özgü ürünlerdir ve keşfedilmeyi beklemektedir.

Kenker
Kenker